Muzeum Chleba w Radzionkowie

Założone w 2000 roku, w którym zgromadzono głównie eksponaty dotyczące historii wytwarzania chleba. Znajdują się tam zbiory maszyn, urządzeń, naczyń, zdjęć, pocztówek i wiele innych eksponatów związanych z historią chleba. Przechowywane są tu również tzw. pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu pozwalały wyłącznie na jego zakup. Zwiedzający mogą nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale również własnoręcznie uformować i upiec pieczywo.

Radiostacja Gliwicka

Zespół radiostacji, na który składają się trzy budynki oraz drewniany maszt nadawczy, wzniesione w latach 1934–1936 w Gliwicach, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego oraz na listę pomników historii. Maszt, budowany od 20 maja do 9 października 1935 roku przez firmę Lorenz AG z Berlina, o wysokości 111 m daje mu status najwyższej istniejącej, zbudowanej w całości z drewna konstrukcji w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Obecnie kompleks wieży i otaczających budynków tworzy oddział Muzeum w Gliwicach.

Kopalnia GIUDO

guido8Wycieczka obejmuje zwiedzanie dwóch poziomów Kopalni Guido: 170 i 320. Zwiedzanie Poziomu 170 - święta Barbara to podróż w najstarszy rejon Kopalni Guido. Trasa poświęcona jest patronce górników, a jej centralnym punktem jest kaplica z rzeźbą świętej Barbary. Podczas zwiedzania poziomu 170 można także zobaczyć realia pracy w XIX-wiecznej kopalni i zagrożenia czyhające na górników. Zwiedzanie poziomu 320 prezentuje współczesną kopalnię węglową, którą przemierza się chodnikami górniczymi wiodącymi przez pokłady węgla. Zwiedzający przechodzą przez ścianę węglową, oglądają pracę kombajnów wydobywczych i pokonują część trasy kolejką podwieszaną. Zwiedzanie kończy się w podziemnym pubie w Hali Pomp, gdzie można skosztować śląskich specjałów oraz wyśmienitego piwa Guido.

  • Długość trasy: 3,5 km
  • Ograniczenia wiekowe: 6 lat.

Dodatkowe informacje:

  • z uwagi na różnice ciśnień, odradzamy zwiedzanie poziomu osobom z ciężkimi schorzeniami;
  • kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem;
  • temperatura na trasie turystycznej to ok. 16 st. C, zalecany odpowiedni ubiór
  • zalecane wygodne obuwie z płaską podeszwą

Wyjazd godz. 6:00 parking ZUS
Powrót ok. godz. 22:00

Koszt uczestnictwa:
członkowie PTTK 120 zł/osoba
pozostali 130 zł/osoba

Świadczenia zawarte w cenie:

Przejazd autokarem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe, opieka pilota i przewodnika, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie NNW.
Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Sieradzu, ma na celu poznanie ciekawych zabytków, obiektów kulturowych i przyrodniczych.
Wyjazd nie ma charakteru komercyjnego, odbywa się na zasadach samoorganizacji i jest imprezą non-profit.

ZAPRASZAMY

Informacje dodatkowe: 601278720