UWAGA!! Ze względu na nieosiągnięcie wystarczającej liczby uczestników impreza nie będzie realizowana.

DZIEŃ 1

Ok. 19.30 zbiórka na Lotnisku im. Chopina w Warszawie. O 22.20 wylot do Erywania.

 

DZIEŃ 2:  Erywań

Przylot na międzynarodowe lotnisko Zvartnots w Erywaniu (wcześnie rano około 3:45). Przejazd do hotelu. Kilkugodzinna przerwa na sen i regenerację po locie. Późne śniadanie w hotelu. Ok. 12.00 rozpoczęcie zwiedzania stolicy Armenii. ERYWAŃ jest różową "perłą" Armenii, pięknym europejskim miastem zbudowanym w większości z różnych odcieni lokalnego różowego tufu. Założony w 782 p.n.e.  Erywań jest podobno jednym z najstarszych miast na świecie, które są ciągle zamieszkałe.

Rozpoczynamy naszą eksplorację od "Parku Zwycięstwa" i pomnika "Matki Armenii", które oferują wspaniały widok na miasto. Kontynuujemy zwiedzanie w kierunku ogromnego pomnika „Kaskada” i Centrum Sztuki Cafesjian. Odwiedzimy również Plac Republiki ze wspaniałymi, monumentalnymi budynkami, dodatkowo ozdobionymi w nocy śpiewającymi fontannami.

Zwiedzanie Abovyan Street, jednej z najstarszych ulic w Erywaniu, która kiedyś była częścią Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Następnie udamy się na bazar z żywnością gdzie dominują kolorowe suszone owoce, orzechy, przyprawy, zioła, świeże owoce i warzywa, sery i chleb ... Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy Kompleks Pamięci i Muzeum Ormiańskiego Ludobójstwa. W czasie zwiedzania. Wieczorem powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny. Nocleg.

 

DZIEŃ 3: Khor Virap – Norawank – Areni – Goris

Śniadanie. Dzień poświęcony eksploracji południowej Armenii łączący magię najświetniejszej średniowiecznej architektury Armenii z pięknymi krajobrazami i wizytą w kolebce winiarstwa. Pierwszy przystanek naszej podróży to KHOR VIRAP, najświętsze miejsce pielgrzymek w Armenii. Jest to najlepsze miejsce w kraju Armenia, gdzie z widokiem na biblijną Górę Ararat.  Ponadto był tu więziony przez 13 lat przez Króla Tiridatesa III za głoszenie kazań o Chrześcijaństwie św. Grzegorz Oświeciciel. Prowadzeni przez odległy majestat biblijnej Góry Ararat, gdzie wylądowała Arka Noego zwiedzimy klasztor, jego podziemne komnaty, eleganckie kaplice i będziemy urzeczeni ascetyczną atmosferą tego miejsca.

Kontynuujemy jazdę na południe przez rolnicze serce Armenii, RÓWNINĘ ARARATU, która oferuje fantastyczną scenerię sadów owocowych oraz niekończących się winnic u podnóża góry Ararat. Gdy tylko miniemy równinę, możemy doświadczyć nieokiełznanego piękna południowej Armenii – surrealistycznej czerwieni skał tworzących niesamowite echo oraz wciśniętych między nie wiosek w kolorze miodu.

Naszym następnym przystankiem będzie KLASZTOR NORAWANK, klejnot architektury, położony wśród ceglanych czerwonych klifów, tuż nad głębokim wąwozem. Tylko tutaj można zobaczyć płaskorzeźbę przedstawiającą Boga Ojca z oczami w kształcie migdałów, które patrzą daleko w przód. Następnie pojedziemy do wioski Areni, kolebki winiarstwa.

Następnie odwiedzimy WINNICĘ "OLD ARENI", produkującą zarówno białe jak i czerwone wina ze szczepu winogronowego Areni. Niedawni wprowadzili na rynek swoje nowe różowe wino, którego spróbujemy w trakcie zwiedzania jak również ich najlepszego gatunku – Hin Areni. Wieczorem przejazd do hotelu w miejscowości Goris. Obiadokolacja. Zakwaterowanie. Nocleg.

 

DZIEŃ 4: Goris – Tatev – Orbelian Caravanserai – Noraduz – Jezioro Sevan – Dilijan

Po śniadaniu zwiedzimy GORIS, jedno z najpiękniejszych miast w Armenii. To miejscowość pełna sadów, gdzie domy mają unikatową architekturę z czerwonymi dachówkami i łukowymi oknami. Miasto zostało pięknie zaplanowane przez niemieckiego architekta w XIX wieku. Przejazd najdłuższą na świecie kolejką linową (5,7 km)  do cudownego KLASZTORU TATEV, niesamowitego kompleksu klasztornego założonego w IX wieku położonego na skalistym półwyspie, ponad 100 metrów nad rzeką Worotan. Zgodnie z tradycją relikwie Apostołów, św. Piotra i Pawła umieszczono tu pod filarami kopuły.

Przejeżdżając przez przełęcz Vardenyats, która słynie z fascynujących kolorowych gór, docieramy do ORBELIAN CARAVANSERAI położonej przy Wielkim Jedwabnym Szlaku, gdzie zobaczymy pozostałości starej, małej drogi, średniowieczne mosty, setki słodkich źródeł wypływających ze skał. Tutaj niewiele się zmieniło od XIV wieku. Karawanseraj oferował gościnę podróżującym wzdłuż szlaku przecinającego Góry Vardenyats.

Następnie wizyta w KAMIENNYM OGRODZIE NORADUZ, największym zbiorowisku ormiańskich misternie rzeźbionych kamiennych krzyży. Przejazd w kierunku JEZIORA SEVAN, drugiego co do wysokości względem poziomu morza na świecie jeziora (ponad 1900 m n.p.m.). To ogromne górskie jezioro, które zajmuje 5% powierzchni Armenii.

Przejazd  do miejscowości uzdrowiskowej Dilijan w PARKU NARODOWYM DILIJAN, chronionym obszarze znanym ze spokojnych jezior, malowniczych szlaków i sielskich wiosek. Same słowa nie mogą opisać naturalnego piękna Dilijan. Wielu poetów zwykło mawiać: "Jeśli są lasy, góry, strumienie i wody mineralne w raju, to musi być tam jak w Dilijan ". Ze względu na zalesione góry i łagodny klimat, Dilijan nazywa się "Małą Szwajcarią Armenii". Po przyjeździe spacer po Old Dilijan Compleks położonym przy zabytkowej ulicy Sharambeyan. Wieczorem przejazd do hotelu w Dilijan.

Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Nocleg.