Harmonogram wycieczki:

Od 8.30 do 9.30 zwiedzanie Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W przypadku powyżej 40 osób, będziemy podzieleni na dwie grupy.

Od 9.30 do 13. 30 zwiedzanie Wielunia. Spacer w granicach murów obronnych miasta, zwiedzimy 2 kościoły – Bożego Ciała i kościół klasztorny franciszkanów – w czasie spaceru wejdziemy do baszty Męczarni. Jednorazowo w baszcie może przebywać 10 osób. Przewodnik opowie całej grupie przed basztą i każda grupa będzie miała 5- 7 minut na wejście do środka. Tutaj musimy zrobić wielką dyscyplinę czasową. Reszta uczestników odpoczywać będzie w cieniu murów i drzew. Są tam 2 wystawy: W izbie wieluńskiego kata oraz Dzieje oręża w okresie średniowiecza i staropolskim. Z ostatniej kondygnacji panorama na Ratusz i planty miejskie.

Zatrzymamy się też przy miejscach związanych z wybuchem II wojny światowej.

13.30 – 14.15 obiad w Weronie. Obiad z dwóch dań + surówka i kompot – cena zestawu ok 10 zł - do wyboru: 2 zupy + 3 różne zestawy drugiego dania. Każdy płaci za siebie. Po obiedzie będzie dalszy ciąg zwiedzania Wielunia.

14.15 – 14.40 dojazd do Ożarowa

14.40-15.30 zwiedzanie Ożarowa. Również jesteśmy dzieleni na 2 grupy. Po zwiedzeniu dworku spacer po parku z wejściem na wieżę widokową.

15.50-16.00 Przejazd do Grębienia, gdzie zwiedzimy najcenniejszy kościół drewniany z XVI w. na ziemi wieluńskiej z zachowaną oryginalną polichromią.

16.40-17.00 Z Grębienia jedziemy do Łaszewa. Drugi drewniany kościół, w przeciwieństwie do Grębienia położony na wzniesieniu. Zachowała się kasetonowa polichromia sufitu oraz ciekawe wyposażenie wnętrza.

17.20 – 17.30 przejazd do Toporowa. Zwiedzamy współczesny kościół z ołtarzem głównym namalowanym przez śp. Jerzego Dudę Gracza. Historia plenerów malarskich itp. następnie spacerem przejdziemy po moście nad rzeką Wartą i dojdziemy do Kamionu, gdzie zwiedzimy drewnianą XVIII w. kapliczkę, do której pojedynczo wejdziemy do środka. Toporów i Kamion to średniowieczne miasta, w których znajdowała się komora celna. W Kamionie zachował się szachownicowy układ przestrzenny. Spacer maksymalnie 1 km. Przy kapliczce w Kamionie będzie czekał na nas autokar.

Ok. 18.15-18.30 wyjeżdżamy z Kamionu i jedziemy do Przywozu. W zależności od zmęczenia grupy autokar podwiezie nas pod Kurhan książęcy z II w. n.e. albo wrócimy pieszo (maks. 1 km) albo autokarem na ognisko w barze w Przywozie. Teren ogniska to teren wydzielony tylko dla nas. Wokół ogniska stoły, ławy, parasole. Podłoże trawa.

Dla każdego w zestawie grillowana karkówka +kaszanka + pieczywo+ musztarda+ ketchup.

Z ogniska z Przywozu przez Wieluń wracamy do Sieradza.
 

Planowany wyjazd godz. 7.30 – parking przy ZUS w Sieradzu

Powrót ok. 21.

Koszt wycieczki dla członków PTTK 60 zł , dla sympatyków 70 zł.

W cenie zawarte są:

  • przejazd autokarem
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów
  • pilot na trasie przejazdu
  • przewodnicy
  • parkingi
  • ubezpieczenie

Zapisy i wpłaty przyjmowane są w siedzibie PTTK (Biblioteka Powiatowa) w godzinach dyżurowania (poniedziałek 16:00-18:00) do wyczerpania limitu miejsc.

Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Sieradzu i ma na celu poznanie ciekawych krajoznawczo obiektów przyrodniczych i kulturowych .

Wyjazd nie ma charakteru komercyjnego, odbywa się na zasadach samoorganizacji i jest imprezą non- profit.

Przedstawiony program ma charakter informacyjny, organizator zastrzega sobie prawo do niewielkich zmian