SOBOTA (10.06.2023)

NAGŁOWICE ( godz. 9.00)

Muzeum Mikołaja Reja z ekspozycją kopii rękopisów oraz drzeworyty przedstawiające życie i dorobek pisarza nazywanego „Ojcem Renesansu”. Obok dworku piękny park w stylu angielskim.

KRZEMIONKI OPATOWSKIE (godz. 12.00 i 12.30)

Jest to jedyna w Europie Środkowej zachowana do naszych czasów częściowo zrekonstruowana neolityczna (ok. 3900 do 1600 lat p.n.e.) podziemna kopalnia krzemienia. Pole górnicze obejmujące ok. 4 tys. szybików w rejonie wsi Sodół - Magoni - Krzemionek odkryto w 1922 r. Długość trasy ok. 500 m, w tym spora część na powierzchni przez las. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku. (proszę o wygodne, sportowe obuwie, cieplejsze okrycie )

ĆMIELÓW ( godz. 15.00 )

Zakłady Porcelany „ĆMIELÓW”  to jedna z najstarszych wytwórni ceramiki w Polsce. Produkcję  porcelany uruchomiono na początku XIX w. Wizyta nasza w działającym na terenie zakładu  Żywym  Muzeum Porcelany  pozwoli zapoznać się ze skomplikowanym i czasochłonnym  procesem produkcji cennych naczyń, a także podziwiać gotowe , artystyczne wyroby. Będzie też możliwość dokonania zakupów w firmowym sklepie.

NIEDZIELA ( 11.06.2023 )

SANDOMIERZ ( godz. 10.00 )

Miasto na siedmiu wzgórzach, nazywane również „małymi Atenami”. Od najdawniejszych wieków było to miasto dziejopisarzy, poetów, ludzi wszelkich sztuk. Żyli tu i Wincenty Kadłubek , i Jan Długosz, pomieszkiwał J. Iwaszkiewicz, L. Wyczółkowski i wielu, wielu innych zasłużonych dla miasta. Sandomierz zachwyca obfitością wspaniałych zabytków z różnych epok. Wędrując uliczkami sandomierskiej starówki można poczuć się jak w staropolskim grodzie …

Informacje dodatkowe:

• Wyjazd – parking ZUS - 6.00
  • zwiedzanie Muzeum Reja - ok. 1,5 godz.
  • pobyt w Krzemionkach - 2 godz.
  • zwiedzanie Muzeum Porcelany - 2 godz.
  • nocleg i wyżywienie w Tarnobrzegu:
  • godz. 19.00 - obiadokolacja
  • godz. 8.00 – śniadanie
  • godz. 9.00 - wyjazd do Sandomierza
  • spotkanie z przewodnikiem - 10.00
    zwiedzanie miasta ok. 6 godz., w tym : Podziemna Trasa Turystyczna z komorą legend, Zamek, Kościół św. Jakuba, Wąwóz Królowej Jadwigi, Stare Miasto, rejs statkiem po Wiśle.
  • obiad w Sandomierzu – restauracja „Pod Ciżemką” – godz. 16.30.
  • Przyjazd do Sieradza - ok. godz. 21.oo.

• członkowie PTTK - 390 zł/osoba
  • pozostali - 420 zł/osoba

przejazd autokarem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe, opieka pilota,  przewodników, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, ubezp. NNW NNW. Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK i ma na celu poznanie ciekawych obiektów przyrodniczych i kulturowych. Jest imprezą non-profit.

Z turystycznym pozdrowieniem,

Barbara  Werbicka  -   tel. 512 250 379  -  organizator