4 – 5 lipca 2020 r.

Sobota

NAGŁOWICE

Muzeum Mikołaja Reja z ekspozycją kopii rękopisów oraz współczesne drzeworyty przedstawiające życie i dorobek pisarza nazywanego „Ojcem Renesansu”. Obok dworku piękny park w stylu angielskim.

Opatów

Należy do najstarszych osad Ziemi Sandomierskiej. Potężne mury obronne miasta wraz z Bramą Warszawską do dziś budzą respekt. Najcenniejszym zabytkiem Opatowa jest romańska kolegiata św. Marcina z II poł. XII w. Ponadto … barokowy klasztor oo. Bernardynów, podziemia Opatowskie o dł. 402 m pod kupieckimi domami, inne.

ĆMIELÓW

Wizyta w Żywym Muzeum Porcelany pozwala zapoznać się ze skomplikowanym i czasochłonnym procesem produkcji cennych naczyń, a także podziwiać gotowe artystyczne wyroby.

Niedziela

Sandomierz

Miasto na siedmiu wzgórzach, nazywane również „małymi Atenami”. Od najdawniejszych wieków było to miast dziejopisarzy, poetów, ludzi wszelkich sztuk. Żyli tu i Wincenty Kadłubek i Jan Długosz, pomieszkiwał J. Iwaszkiewicz , L. Wyczółkowski i wielu, wielu innych zasłużonych dla miasta. Sandomierz zachwyca obfitością wspaniałych zabytków z różnych epok. Wędrując uliczkami sandomierskiej starówki można poczuć się jak w staropolskim grodzie. Inną atrakcją jest Podziemna Trasa Turystyczna poprowadzona przez zabytkowe piwnice, a przejście Wąwozem Królowej Jadwigi pozwoli podziwiać piękno natury.

Podziemna Trasa Turystyczna w Krzemionkach Opatowskich jest niedostępna dla zwiedzających, bowiem trwają prace modernizacyjne. Ponowne otwarcie neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego planowane jest na koniec czerwca br.

Informacje dodatkowe:

  • Temperatura w podziemnych trasach (Opatów i Sandomierz) wynosi od 6 – 12 st. C.
  • Zalecane wygodne buty i cieplejsza odzież. Wilgotność powietrza ok. 70%.

Wyjazd godz.: 7.00 parking ZUS.

Powrót ok. godz.: 20-21:00

Koszt uczestnictwa:

  • członkowie PTTK - 290 zł/osoba
  • pozostali - 300 zł/osoba

Świadczenia zawarte w cenie:

  • przejazd autokarem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe,
  • opieka pilota i przewodnika, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów kulturowych i przyrodniczych, rejs statkiem po Wiśle,
  • ubezpieczenie NNW,
  • obiadokolacja, nocleg i śniadanie w Domu Wycieczkowym SALUS,
  • obiad w dniu wyjazdu.

Wyjazd nie ma charakteru komercyjnego, odbywa się na zasadach samoorganizacji i jest imprezą non-profit.