W sobotę 8. czerwca odbył się I Sieradzki Rajd Rowerowy na Orientację zorganizowany przez Koło Rowerowe „Wagant” PTTK w Sieradzu.

Amatorzy dobrej zabawy i zdrowej rywalizacji pojawili się na starcie na Wzgórzu Zamkowym.

Zadanie polegało na odnalezieniu 10 punktów kontrolnych ukrytych w obrębie m. in. ul. Grodzkiej, parku A. Mickiewicza czy okolic skansenu w maksymalnym czasie 1 godz. 40 minut.  Rozpiętość wiekowa rowerzystów była bardzo duża: od młodszych nastolatków z drużyny harcerskiej „Huragan” do energicznych siedemdziesięciolatków.

Na początek wszyscy uczestnicy otrzymali numery startowe, które należało zainstalować w widocznym miejscu na swoim rowerze. Po przekazaniu informacji organizacyjnych, rozdaniu kart do zaznaczania odnalezionych punktów i map zawodnicy wyruszyli na trasę rajdu. 

Już na starcie po rozłożeniu map widać było na twarzach duże emocje i ducha rywalizacji. Punkty kontrolne mogły być poszukiwane w dowolnej kolejności a oznaczone były dużymi biało-czerwonymi tablicami z odpowiednim numerem i wyposażone w specjalny perforator służący do udokumentowania zdobycia punktu na karcie uczestnika. Zawodnicy rozjechali się w różnych kierunkach z zamiarem odnalezienia maksymalnej liczby punktów w jak najkrótszym czasie. Różne były też taktyki poszukiwań obrane przez poszczególne osoby czy drużyny. Jedni rozpoczęli od miejsc położonych najbliżej, drudzy od tych najprostszych aby zostawić sobie czas na rozpracowanie miejsc bardziej ukrytych. 

Duża grupa rowerzystów z widocznymi oznaczeniami i mapami w ręku wzbudzała życzliwe zainteresowanie spacerowiczów, szczególnie w parku A. Mickiewicza.  

Zwycięzcom udało się odnaleźć wszystkie punkty w 43 minuty. Kolejni zawodnicy meldowali się na mecie  z kompletem punktów co kilka minut.  Po powrocie wszystkich na Wzgórze Zamkowe odbyło się podsumowanie i piknik.  Każdy z uczestników otrzymał imienne podziękowanie za udział i okolicznościowy medal a zdobywcy trzech pierwszych miejsc dyplomy i statuetki z wizerunkiem rowerzysty.

Zawodnicy podkreślali, że ta wspólna, niezwykle ekscytująca zabawa sprawiła im wiele radości i był to bardzo trafiony pomysł na  miło i aktywnie spędzone sobotnie popołudnie na świeżym powietrzu.

Rajd został zorganizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Sieradza.