W sobotę 7. września ponad trzydzieści osób wyruszyło na trasę ostatniego już w tym roku  rajdu z cyklu „Zwiedzamy Sieradz na rowerze” organizowanego przez Koło Rowerowe „Wagant”.

Nawiązując do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rajd zatytułowano „Sieradz 1939” a trasa wiodła przez wybrane miejsca pamięci związane z wydarzeniami z tamtego okresu. Na każdym przystanku rowerzyści wysłuchali informacji przygotowanych przez przewodnika PTTK oraz zapalili znicze, aby oddać hołd poległym bohaterom.

Szlak rajdu prowadził od cmentarza na ul. Wojska Polskiego przez dworzec kolejowy, ulice Zakładników i Dzigorzewską  do miejsca odnalezienia szczątków żołnierza Teofila Jurka.

Dużym zaskoczeniem, nawet dla wieloletnich mieszkańców Sieradza, była możliwość przeprawy na drugi brzeg Warty, z której dzięki uprzejmości obsługującego prom p. Edwarda uczestnicy rajdu mogli skorzystać.

W ramach obchodów 100-lecia Województwa Łódzkiego podczas rajdu rozegrana została gra terenowa „Tajemnicze Łódzkie” przygotowana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Łodzi przy współpracy z Biblioteką Powiatową w Sieradzu, nad którą Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber.

Sieradzcy gracze wykazali się dużą wiedzą a wszystkie zadania rozwiązywali z wielkim zaangażowaniem. Pytania związane były tematycznie z odwiedzanymi miejscami co pozwoliło na jeszcze lepsze utrwalenie w pamięci historii odwiedzanych miejsc.  Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni dotarli do mety. Zakończenie rajdu przeniesiono z zaplanowanego wcześniej Wzgórza Zamkowego na tarasy nad rzeką Wartą, gdzie rowerzyści mogli skryć się pod parasolami przed ulewnym deszczem.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał ratownik ZHP druh Szymon.