01 czerwca 2019 r.
SOKOLNIKI
Osada służebna sokolników i sokołów hodowanych na potrzeby polowań, gniazdo rodzinne Sułkowskich i później Bnińskich. Z ich inicjatywy w 1775 r. wzniesiony został pałac w stylu saskiego rokoka. W stylowych wnętrzach podejmowany był m.in. książę Fryderyk August III - władca Księstwa
Warszawskiego.
BOLESŁAWIEC
od wieków przy granicy … _ … nad rzeką Prosną - tak można krótko powiedzieć o miejscowości, która od początku swego istnienia (1266) była twierdzą na kresach. Według piewców “wschodniej kresowości” (H. Sienkiewicza i J.I. Kraszewskiego), losy bolesławieckiego zamku królewskiego nie są mniej ciekawe od dziejów warowni nad Dniestrem czy Smotryczem. Pozostawiona spuścizna historyczna, a w szczególności zabytki architektoniczne i sakralne - Kościół pw. Św. Trójcy ze swoimi tajemnicami i bractwem prasalskim, ruinami zamku, kamieniczkami … i tylko młyna wciąż żal..
CHRÓŚCIN
Wioska zakonno - rycerska od 1175 r. , a tak mało o niej wiemy. Obecnie na uwagę zasługuje drewniany kościółek Św. MIkołaja z 1734 r., neogotycki Pałac Jana i Tatiany Łopuchinów - rosyjskiego generała i cerkiewka Św. Jerzego Zwycięzcy z 1913 r. z wątkiem prawosławnym w tle.
BYCZYNA
należy do najciekawszych miast w Opolszczyzny. To jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów obronnych w Polsce. XV-wieczne mury tworzą owal, w obrębie którego znajdują się wieże bramne zorientowane według kierunków świata. Kościoły, rynek z ratuszem i starymi domami są dumą mieszkańców. Oddany w 2005 r. “średniowieczny gród”, w którym odbywają się lekcje fechtunku i rzemiosł, turnieje rycerskie, są ciekawymi zajęciami i jednocześnie lekcją historii.
Wyjazd godzina 8.00 – parking ZUS
Powrót ok. godziny 19.00
Koszt uczestnictwa
- członkowie PTTK 90 zł/os.
- pozostali 100 zł/os.
Świadczenia zawarte w cenie:
Przejazd autokarem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe, opieka pilota i przewodnika, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów, ubezpieczenie NNW, obiad.
Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Sieradzu i ma na celu poznanie ciekawych obiektów przyrodniczych i kulturowych.
Wyjazd nie ma charakteru komercyjnego, odbywa się na zasadach samoorganizacji i jest imprezą non-profit.
ZAPRASZAMY