PARAFIA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W DĄBROWIE NAD CZARNĄ

Jedna z 10 parafii dekanatu żarnowskiego diecezji radomskiej. Neogotycka świątynia została wybudowana z miejscowego piaskowca w latach 1890-1899 według projektu Konstantego Wojciechowskiego. Zwiedzanie Kościoła pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła -​ wejście do kościoła gdzie można zobaczyć m.in. oryginalną polichromię neogotycką o wysokich wartościach artystycznych.

PARAFIA NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NMP W SKOTNIKACH

​Jedna z 8 parafii dekanatu przedborskiego diecezji radomskiej.​ Późnogotycka świątynia wzniesiona w
1528 roku z drewna modrzewiowego. Zwiedzanie Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skotnikach - gdzie można zobaczyć m.in drewnianą dzwonnicą, chrzścielnicę wykonaną z piaskowca, stary cmentarz oraz obelisk znajdujący się na placu kościelnym poświęcony oddziałom partyzanckim.

DWÓR MYŚLIWSKI OPATÓW SULEJOWSKICH W DĘBOWEJ GÓRZE

wzniesiony w połowie XVIII wieku, na niewielkim wzniesieniu, otoczony przez pozostałości parku krajobrazowego. Kręcono w nim sceny do filmów:
„Wierna rzeka”, „Janka”, oraz „Przygrywka”.

POMNIK PAMIĘCI POMORDOWANYM i​ pacyfikowanym przez hitlerowców w czasie „Krwawej Niedzieli” 24.10.1943 r. w Tarasce.

DWÓR MIKOŁAJA SPINKA W SKOTNIKACH

powstał około roku 1531 z inicjatywy Mikołaja Spinka, rozbudowany w XVII. Wczesnorenesansowy obiekt postawiono na niewielkim wzniesieniu. Istnieje hipoteza, że w tym miejscu wcześniej stał zamek. Na uwagę zasługuje również park podworski Z pozostałościami najstarszej w Sulejowskim Parku Krajobrazowym alei lipowej

POMNIK PRZYRODY

dąb w miejscowości Skotniki​

OBELISK W KAWĘCZYNIE

stojący w miejscu, gdzie 13.06.1943 r. oddział partyzancki „Trojan” rozbił pacyfikacyjną kolumnę samochodów niemieckich, udaremniając przeprowadzenie dalszych aresztowań ludności.

OBELISK POŚWIĘCONY PAMIĘCI PPOR. ART. BOLESŁAWA ODROWĄŻA-SZUKIEWICZA,

który​ jako „Cichociemny” zginął podczas zrzutu w dniu 17 lutego 1943 r.

AUTORSKA GALERIA SZTUKI “NAD CZARNĄ I PILICĄ”

znajdującej w stuletniej chacie, budynku gospodarczym i ogrodzie.

MAŁA ELEKTROWNIA WODNA W MIEJSCOWOŚCI DĄBROWA NAD CZARNĄ.​

Wyjazd godzina 7.00 – parking ZUS

• członkowie PTTK 70 zł/os.
  • pozostali 80 zł/os.

Przejazd autokarem turystycznym, opłaty drogowe i parkingowe, opieka pilota - przewodników, bilety wstępów do zwiedzanych obiektów.
Ubezpieczenie NNW

Wycieczka przeznaczona jest dla członków i sympatyków Oddziału PTTK w Sieradzu i ma na celu poznanie ciekawych obiektów przyrodniczych i kulturowych.